CUP

PROSHARCUP – is a series of tournaments for sports paintball, held every year in most regions of Russia and the near abroad.

The series is divided into conferences, in which the qualifying stages and conferences are held: the Urals, Privolzhskaya, North-Western, Siberian, Southern, Central, Belorussian.

Tournaments of the series in three divisions: First (corresponds to the Division of 2 official competitions of the RFP), Second (corresponds to the Division of 3 official competitions of the RFP) and Third (teams use a markers only with a mechanical descent - a mechanical league).

Winners and prize-winners of each conference get the right to take part in the annual Grand Final of the PROSHARCUP series, held in autumn in Moscow. All participants of the Grand Final receive prizes in the form of free balls for the tournament from the main organizer of the series - the company PROSHAR.

The winners of the Grand Finals become holders of the title "Champion of the PROSHARCUP series" in the corresponding division.

Более

65

городов проведения

Более

350

команд участниц

Более

600

призовых коробок пейнтбольных шаров

Гранд-финал: онлайн-трансляция

Результаты гранд-финала онлайн 23—24 сентября

23 сентября (дивизион 2)

Игра
Старт
Группа
Команда
Очки
Очки
Команда
1
8:00
ГРУППА Б
Bomba nix
1/2
0/-2
Легион
2
8:00
ГРУППА Б
Рубикон кидс
0/-2
1/2
Misterium
3
8:30
ГРУППА В
Смоляне
1/1
0/-1
Зайцы
4
8:30
ГРУППА В
Сводный корпус
0/-3
1/3
Joker
5
9:00
ГРУППА Б
Bomba nix
1/3
0/-3
Рубикон кидс
6
9:00
ГРУППА Б
Легион
1/1
0/-1
Misterium
7
9:40
ГРУППА В
Смоляне
0/-1
1/1
Сводный корпус
8
9:30
ГРУППА В
Зайцы
1/3
0/-3
Joker
9
10:00
ГРУППА Б
Bomba nix
1/2
0/-2
Misterium
10
10:00
ГРУППА Б
Легион
1/3
0/-3
Рубикон кидс
11
10:30
ГРУППА В
Смоляне
0/-1
1/1
Joker
12
10:30
ГРУППА В
Зайцы
1/3
0/-3
Сводный корпус
13
11:00
ГРУППА Г
Сборная ПФО
0/-3
1/3
Бульдоги 2
14
11:00
ГРУППА Г
Снеговики
1/2
0/-2
Grey
15
11:30
ГРУППА Д
Архангелы
0/-3
1/3
ВеХа
16
11:30
ГРУППА Д
Спарта
1/1
0/-1
Fortune 2
17
12:00
ГРУППА Г
Сборная ПФО
1/2
0/-2
Снеговики
18
12:00
ГРУППА Г
Бульдоги 2
1/3
0/-3
Grey
19
12:30
ГРУППА Д
Архангелы
 
Спарта
20
12:30
ГРУППА Д
ВеХа
 
Fortune 2
21
13:00
ГРУППА Г
Сборная ПФО
 
Grey
22
13:00
ГРУППА Г
Бульдоги 2
 
Снеговики
23
13:30
ГРУППА Д
Архангелы
 
Fortune 2
24
13:30
ГРУППА Д
ВеХа
 
Спарта
25
14:00
ГРУППА А
Файтер кидз
 
Пандорум
26
14:00
ГРУППА А
Потрачено
 
Project Alice
27
14:30
ГРУППА Е
After life
 
Адреналин
28
14:30
ГРУППА Е
Mad dogs
 
Ronyx
29
15:00
ГРУППА А
Пандорум
 
Project Alice
30
15:00
ГРУППА А
Файтер кидз
 
Потрачено
31
15:30
ГРУППА Е
Адреналин
 
Ronyx
32
15:30
ГРУППА Е
After life
 
Mad dogs
33
16:00
ГРУППА А
Файтер кидз
 
Project Alice
34
16:00
ГРУППА А
Пандорум
 
Потрачено
35
16:30
ГРУППА Е
After life
 
Ronyx
36
16:30
ГРУППА Е
Адреналин
 
Mad dogs
37
17:00
1/8 финала
А1
 
джокер 4
38
17:00
1/8 финала
А2
 
джокер 3
39
17:30
1/8 финала
Б1
 
джокер 2
40
17:30
1/8 финала
Б2
 
джокер 1
41
18:00
1/8 финала
В1
 
Е2
42
18:00
1/8 финала
В2
 
Е1
43
18:30
1/8 финала
Г1
 
Д2
44
18:30
1/8 финала
Г2
 
Д1
45
19:00
1/4 финала
37
 
44
46
19:00
1/4 финала
38
 
43
47
19:30
1/4 финала
39
 
42
48
19:30
1/4 финала
40
 
41
49
20:00
1/2 финала
WIN 45
 
WIN 48
50
20:00
1/2 финала
WIN 46
 
WIN 47
51
20:40
ФИНАЛ
LOSE 49
 
LOSE 50
52
20:40
ФИНАЛ
WIN 49
 
WIN 50

24 сентября (дивизион 1)

Игра
Старт
Группа
Команда
Очки
Очки
Команда
1
8:00
ГРУППА А
Phoenix
 
Кемперы
2
8:00
ГРУППА Б
Шериф
 
Инглориус
3
8:40
ГРУППА Б
Рубикон
 
Атака
4
8:40
ГРУППА Б
Фристайл
 
СК Купол
5
9:20
ГРУППА А
White russians
 
Кемперы
6
9:20
ГРУППА А
Phoenix
 
Север
7
10:00
ГРУППА Б
Атака
 
СК Купол
8
10:00
ГРУППА Б
Шериф
 
Фристайл
9
10:40
ГРУППА А
Файтер прошар
 
White russians
10
10:40
ГРУППА А
Кемперы
 
Север
11
11:20
ГРУППА Б
Фристайл
 
Инглориус
12
11:20
ГРУППА Б
Шериф
 
Рубикон
13
12:00
ГРУППА А
Файтер прошар
 
Phoenix
14
12:00
ГРУППА А
White russians
 
Север
15
12:40
ГРУППА Б
Инглориус
 
СК Купол
16
12:40
ГРУППА Б
Шериф
 
Атака
17
13:20
ГРУППА А
Файтер прошар
 
Север
18
13:20
ГРУППА Б
Рубикон
 
СК Купол
19
14:00
ГРУППА А
Файтер прошар
 
Кемперы
20
14:00
ГРУППА А
White russians
 
Phoenix
21
14:40
ГРУППА Б
Рубикон
 
Инглориус
22
14:40
ГРУППА Б
Фристайл
 
Атака
23
15:30
1/2 финала
А1
 
Б2
24
15:30
1/2 финала
А2
 
Б1
25
16:20
ФИНАЛ
LOSE 1
 
LOSE 2
26
16:20
ФИНАЛ
WIN 1
 
WIN 2

24 сентября (дивизион 3)

Игра
Старт
Группа
Команда
Очки
Очки
Команда
27
17:00
ДИВИЗИОН 3
Ровесник
 
Зайцы 2
28
17:00
ДИВИЗИОН 3
Аномалия
 
Диверсант
29
17:30
ДИВИЗИОН 3
Сталкер
 
Шервуд
30
17:30
ДИВИЗИОН 3
Аномалия
 
СК
31
18:00
ДИВИЗИОН 3
Ровесник
 
СК
32
18:00
ДИВИЗИОН 3
Диверсант
 
Зайцы 2
33
18:30
ДИВИЗИОН 3
Шервуд
 
Зайцы 2
34
18:30
ДИВИЗИОН 3
Сталкер
 
Аномалия
35
19:00
ДИВИЗИОН 3
Диверсант
 
СК
36
19:00
ДИВИЗИОН 3
Шервуд
 
Ровесник
37
19:30
ДИВИЗИОН 3
Сталкер
 
Ровесник
38
19:30
ДИВИЗИОН 3
Аномалия
 
Зайцы 2
39
20:00
ДИВИЗИОН 3
Сталкер
 
Диверсант
40
20:00
ДИВИЗИОН 3
Шервуд
 
СК
41
20:40
1/2 финала
1
 
4
42
20:40
1/2 финала
2
 
3
43
21:20
ФИНАЛ
LOSE 1
 
LOSE 2
44
21:20
ФИНАЛ
WIN 1
 
WIN 2

Рейтинг команд: серия 2016—2017

  • Белорусская
  • Поволжская
  • Северо-Западная
  • Уральская
  • Центральная
  • Южная
Дивизион 1
Команда
Город
Рейтинг
1
327
2
308
4
143
5
105
Дивизион 2
Команда
Город
Рейтинг
1
466
2
281
3
229
4
179
5
Воронеж
176
Дивизион 3
Команда
Город
Рейтинг
Дивизион 1
Команда
Город
Рейтинг
1
Пенза
10
Дивизион 2
Команда
Город
Рейтинг
1
Набережные Челны
673
2
Ульяновск
360
3
Пенза
301
Дивизион 3
Команда
Город
Рейтинг
1
Набережные Челны
335
2
Пенза
293
3
Уфа
230
4
Балаково
93
5
Благовещенск
85
Дивизион 1
Команда
Город
Рейтинг
1
Финал
2
Финал
3
293
4
77
5
5
Дивизион 2
Команда
Город
Рейтинг
1
Финал
2
Ивангород
Финал
3
Финал
5
165
Дивизион 3
Команда
Город
Рейтинг
1
Финал
2
Финал
3
Финал
4
398
5
215
Дивизион 1
Команда
Город
Рейтинг
1
Костанай
821.6
2
Екатеринбург
736
3
Пермь
691
5
Челябинск
342.1
Дивизион 2
Команда
Город
Рейтинг
1
Екатеринбург
687
2
Пермь
669
3
Снежинск
604
4
Курган
505.2
5
Челябинск
361
Дивизион 3
Команда
Город
Рейтинг
1
Тюмень
733.2
2
Трехгорный
357
3
Магнитогорск
312
4
Магнитогорск
284
5
Озерск
260
Дивизион 1
Команда
Город
Рейтинг
Дивизион 2
Команда
Город
Рейтинг
1
Белгород
430
2
Белгород
423
3
Харьков
372
4
Липецк
308
5
Воронеж
226
Дивизион 3
Команда
Город
Рейтинг
1
Белгород
468
2
Ровеньки
282
4
Верхняя Хава
155
5
Воронеж
130
Дивизион 1
Команда
Город
Рейтинг
1
172
2
165
3
138
4
137
5
83
Дивизион 2
Команда
Город
Рейтинг
1
297
2
Краснодар
223
3
155
5
105
Дивизион 3
Команда
Город
Рейтинг
1
138

Последние сообщения на форуме